2011′in en iyi iPhone ve iPad Uygulamaları

Madem oyunları yazdım bir de uygulamalara girişeyim dedim. Her ne kadar başlıkta iPad desem de listeyi bitirince gördüm ki iPhone / iPod Touch uygulamaları ağırlıklı bir liste  oldu. Neden diye düşününce, iPad’i webde gezmek, kitap okumak ve oyun oynamak için kullanırken iPhone’umu pek çok ufak tefek işi çözmek için daha çok ve daha aktif kullandığım gerçeğiyle yüzleştim. Bilmiyorum sizde durum nasıl?

Sadede gelirsek… Linkler genelde iTunes linki, oyunun başka platformlardaki sürümlerini arayarak bulabileceğinizi düşündüm (tabi varsa). Uygulamanın adının yanında (+) varsa iPad uyumludur. Bazı linkler açılmayabilir, olabildiğince web’den doğru store linki almaya çalıştım ancak hatam var ise affola.

[Yaşam Boyu Onur Ödülü] Whatsapp Messenger

Bu kadar uygulamanın arasından en işe yarayanı, en çok kullanılanı şüphesiz Whatsapp! Neden? Çünkü aklınıza gelecek her türlü smartphone’da ve daha fazlasında çalışıyor. Çünkü mesajlaşmayı ücretsiz hale getirdi. Ve sadece 1 dolar.

En Hızlı Giriş: Instagram 

2010′un sonuna doğru kullanmaya başladığımız Instagram, 2011′de fanatikleri olan, milyonlarca kullanıcısıyla fotoğraf paylaşma şeklimizi değiştiren bir uygulama oldu. Ayrıca Android sürümü çıkana kadar pek çok insan için  iPhone’dan vazgeçememe sebebi. Takip ederseniz beklerim, kullanıcı adım orada burakb. Çektiğim fotoğraflara da buradan ulaşabilirsiniz.


En Çok Değişen: Path 

Sadece yakınlarınızla paylaşacaklarınızı paylaşmanızı kolaylaştıran bir araç Path. 2012′de daha da yükselecek. Ayrıca lütfen sadece yakın çevrenizi ekleyin çünkü 150 kişiyle sınırlısınız (bu sınır kalktığında bir anlamı da olmayacak sanırım).

En Çılgın İçerik: Flipboard (+)

Sizin sosyal ağ içeriğinizi ve daha fazlasını size en güzel şekilde sunuyor bu uygulama. Son dönemde Instagram gibi ‘niş’ sayılabilecek ağları da portföyüne ekledi. Üstelik de ücretsiz…

En Çok Dinlenen: Fizy

Son anda girdi listeye, yeni de bir uygulama. Bilgisayarınızda müzik dinlemenin en pratik yoluydu, mobilde de öyle oldu. Çok da fazla sorgulamaya gerek yok, halen ücretsizken saldırın!

En Fotojenik: Snapseed (+)

Fotoğrafları nerede düzenliyorsun sorusunun cevabı budur. Çok kullanışlı, çok iş görüyor, arada sırada ücretsiz de oluyor (mesela şu an) – kaçırmayın, parasını verseniz de güzel zaten. Gerek esnekliği, gerek sürati ile Super Retroile yarışıp kazandı mesela o kadar güzel. (içses: sanırsın halk oylaması kazandı, sen seçtin hepsini? neyi kazandı???)

En Teknofotojenik: Synthcam

Profesyonel fotoğraf makineleri ile fotoğraf çekince hani o arka planın puslu çıkması hali var ya… Japonca’dan geçen ‘bokeh’ işte onun adı. Bu Synthcam de çektiğiniz fotoğraflarda bokeh müthiş oluyor. Ayrıca hareketli objeler silinirken karanlıkta daha temiz fotoğraf çekiyorsunuz. Videoyu muhakkak izleyin!


En Komik: Songify

Daha sesini bile doğru dürüst kontrol edemeyen insanların (mesela Rebecca Black) şarkı söyleyebilmesini sağlayan bir teknoloji var: auto-tune. İşte bu uygulama da sesinizi auto-tune metoduyla çeşitli melodilere uygun hale getirip sizi şarkıcı yapıyor.

En Akıllı: Wolfram Alpha

Wolfram Alpha zaten çok akıllı bir servis, ne sorsanız cevabını veriyor, Siri gibi de değil… ne sorarsanız cevap veriyor. Sadece İngilizce olması bir handikap olabilir. Gözden kaçar zaten hep böyle uygulamalar, hatırlatma gereği duydum.

En Hollywood Yıldızı: Flare

Flare aslında çok gözardı edildiğini düşündüğüm bir uygulama. Fotoğrafları çekip Camera+ ile HDR etkisi yaratmak biliyorsunuz çok moda. Flare ile videolarınıza bu efekti uyguluyorsunuz. Sonuç nasıl siz karar verin, yazdan bir anı aşağıda.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s