Google hava durumu API’sini kapattı

iGoogle’ı kapatma kararı alan ancak kapatma tarihini erteleyen Google, hava durumu API’si için daha fazla beklemedi.

Google geçtiğimiz ay başka bazı servisleri ile birlikte iGoogle servisini kapatacağını açıklamıştı. Bu durum iGoogle için uygulama hazırlayan geliştiricileri şoke etse de, Google’ın bu servisi 1 Kasım 2013 tarihine kadar açık tutacağını açıklaması ile onlar da nefes almış görünüyor. Uygulama geliştiricilerin verilerini sistemden indirerek yedekleyebilmeleri için 15 ayları daha var.

Ancak iGoogle servisinin 15 ay daha devam edeceğinin açıklanması Google’ın hava durumu servisini kurtarmadı. Google hava durumu API’sini sesiz sedasız kapattı. Google’dan konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı ancak iGoogle servisinde Google‘ın kendi hava durumu API’si yerine artık Wunderground.com servisinin kullanılmaya başladığını not düşelim.

Bu durum Google’ın hava durumu API’sini kullanarak uygulama geliştiren birçok kişiyi de etkilemiş görünüyor. Bu servisler üzerinden hava durumu sorgulaması yapanlar ise hata mesajı ile arşılaşıyorlar. Google’ın hava durumu API’sini kullanan bazı geliştiriciler ise Google’ın hava durumu API’sini kapatması üzerine, alternatif servisler kullanmak yerine kendi servislerini kapatmayı tercih etti. CurrentlyIn geliştiricilerinden Jordan Stephens da onlardan birisi. Stephens’ın sitesine girenler sitenin bilinmeyen bir tarihe kadar kapatıldığı mesajıyla kaşılaşıyorlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s